Agentúra vs. freelancer – aké sú výhody a nevýhody

Na otázku, či si vybrať agentúru alebo freelancer, v podstate neexistuje jasná odpoveď. Oba spôsoby majú svoje plusy aj mínusy a finálne rozhodnutie je v podstate na vás. Aby sme vám pomohli vybrať si, máme pre vás porovnanie.

Chceme však hneď na úvod povedať, že výhody a nevýhody nechceme zovšeobecňovať a nie vždy platia na všetkých.

Výhody freelancera

 • Cena: Je jasné, že jednej osobe zaplatíte v porovnaní s tímom menej. Živnostníci sa nemusia o svoje platy deliť s nikým iným. Agentúry zvyčajne účtujú približne o 25 % vyššiu hodinovú sadzbu. Vysvetliť sa to dá jednoducho. Kým freelancer je sám, v agentúre pre vás pracuje tím ľudí. 
 • Odbornosť v jednej oblasti:  To je výhoda a aj nevýhoda. Ak potrebujete vykonať iba jednu konkrétnu úlohu, freelancer je skvelou voľbou. Ak máte problematickú požiadavku, pravdepodobne si s ňou lepšie poradí tím ľudí. 
 • Flexibilita: Je oveľa jednoduchšie jednať iba s jednou osobou ako s celým tímom. Nezávislý pracovník môže mať flexibilnejší rozvrh. Ak potrebujete, aby bola práca vykonaná rýchlo a komunikovať napríklad večer, freelancer je pravdepodobne lepšia voľba.

Nevýhody freelancera

 • Riziko: S freelancerom sa ľudia väčšinou len dohodnú. Často však potom ostanú bez dodanej služby. Na rozdiel od agentúry, freelancera nič nezaväzuje. Preto s freelancerom vždy spíšte zmluvu.
 • Menšia kontrola: Agentúry používajú veľa nástrojov na riadenie projektov, ako sú Trello, Jira, Redmine a tak ďalej. Fungujú dobre nielen pre projektového manažéra, ale aj pre vás. Vlastník produktu, ktorý má prístup k takémuto systému, môže veľmi jasne vidieť, aká úloha sa práve vykonáva, čo už bolo dokončené a aké úlohy budú nasledovať. Freelancera často neviete odkontrolovať.
 • Žiadny manažment: Nie všetci freelanceri sú organizovaní sami a sú schopní správne riadiť svoju vlastnú prácu. Buďte pripravení ovládať všetko sami vrátane termínov.
 • Nižšia kvalita: Toto nemôžeme povedať o všetkých, ale veľa freelancerov uprednostňuje rýchlosť pred kvalitou. Aby zarobili viac peňazí, musia robiť viac úloh. Niekedy to znamená, že kvalita utrpí.

Výhody agentúry

 • Konzultácia: s tímom: Ak si najmete tím agentúry, pomôže vám váš problém vyriešiť komplexne. Títo ľudia zvyčajne vedia, ako všetko funguje zvnútra a môžu vám povedať, aké technológie a riešenia by boli pre váš projekt lepšie. Získate tím plný nápadov a energie, ktorý vám pomôže. Ak je to pre vás všetko nové a je to vaše prvé spustenie, práca s agentúrou je pre vás to najlepšie riešenie.
 • Vylepšené schopnosti: Všetky agentúry majú záujem zamestnať ľudí, ktorí sú pripravení rozvíjať sa a zlepšovať svoje znalosti. Preto sa tiež pokúšajú naučiť sa nové technológie tak rýchlo, ako to len ide. Je potrebné, aby boli na trhu konkurencieschopní. Keď si teda vyberiete agentúru, radi vám ponúknu najnovšie nástroje a technológie.
 • Koordinovaná práca: S agentúrou budete mať menej bolesti hlavy a starostí. Zvlášť, ak nenávidíte manažment. Nemyslite si však, že prijatím agentúry získate menšiu interakciu s členmi tímu. Budete mať možnosť komunikovať a zmeniť všetko, s čím nie ste spokojní. Nebudete však musieť riešiť každý menší problém, pretože by ich riešil projektový manažér. Takýto fungujúci model má väčšiu šancu dodržať termíny.
 • Transparentnosť a zákonnosť: Jednou z výhod, keď si najmete agentúru, je ich túžba pracovať legálne. Väčšinou majú právnika, ktorý sa zaoberá všetkými zmluvami a dokumentáciou. Ak vám spoločnosť, ktorú ste kontaktovali, ponúkne podpísanie zmluvy, ukáže to, že sa zaujíma o vaše práva a zákony. 
Nevýhody agentúry: 

 • Sadzba:Spoločnosti sú účtujú viac. Je to zjavne jedna z najjasnejších nevýhod v porovnaní s freelancermi. Ak chcete, aby pre vás pracoval tím, musíte ho zaplatiť. Nemyslite si, že všetky spoločnosti účtujú rovnako. Cena sa líši v závislosti od lokality.

Tak koho si vybrať? Správna odpoveď neexistuje. V niektorých prípadoch bude freelancer vyhovovať všetkým vašim kritériám a v niektorých je potrebná agentúra. My sme za kompromis – spájame freelancerov v tím ľudí. Vyskúšajte nás a nebudete ľutovať.

čo si o nás klienti myslia

iTrade Slovakia s.r.o.
Karpatská 15
080 01 Prešov
Slovenská republika

Copyright (c) forward.sk 2020. All rights reserved.

vytvorme spojenie

ZANECHAJTE NÁM NA VÁS KONTAKT A NÁŠ
TÍM VÁS BUDE KONTAKTOVAť

vytvorme spojenie

ZANECHAJTE NÁM NA VÁS KONTAKT A MY
VÁS BUDEME OBRATOM KONTAKTOVAŤ

iTrade Slovakia s.r.o.
Karpatská 15
080 01 Prešov
Slovenská republika

Copyright (c) forward.sk 2020. All rights reserved.